W dniu 92. rocznicy pierwszego złotego medalu polskiej sportsmenki na Igrzyskach Olimpijskich wspominamy Halinę Konopacką i jej związki z Polonią Warszawa. 🥇🦸‍♀️

📖 „Tadeusz Konopacki, brat Haliny – jak ona długonogi i szczupły – był czołowym piłkarzem w Klubie Sportowym Polonia w Warszawie w latach 1915-1920 – grał bojowo, nieco może nawet zbyt ostro, ale dobrze” – pisze Maria Rotkiewicz w biografii Haliny Konopackiej, cytując przy okazji słowa naszej wybitnej lekkoatletki: „Nie przypuszczałam nigdy, że zajmę się kiedykolwiek sportem. Gdy się jest w trzeciej klasie, ma brata w piątej – brata, grającego w football w znanym klubie, kiedy się na dodatek jest dziewczyną – uważam, że to prosta droga do zmarnowania wszelkich zdolności sportowych. Pamiętam, że słowa back, goal, match – robiły na mnie wrażenie czegoś tak poważnego i niedostępnego, jak co najmniej algebra. (…) Uważałam się za niezmiernie zaszczyconą, kiedy z braku innego towarzystwa byłam powoływana do odkopywania piłki”.

💃 Jej znakiem rozpoznawczym był czerwony berecik. Kochała sport, ale również poezję, teatr, malarstwo, muzykę, taniec, a nawet motoryzację. Była wzorem polskiej sportsmenki, przyjaciółką Skamandrytów, dziennikarką. We wrześniu 1939 roku wraz z mężem Ignacym Matuszewskim pomagała przy ewakuacji złota z Banku Polskiego. “Wielka uroda, wdzięk osobisty, elegancja. Zawsze i wszędzie była nieprzeciętna” – opowiadała o Halinie Konopackiej jedna z pierwszych polskich dziennikarek sportowych, Kazimiera Muszałówna.
31 lipca 1928 roku Halina Konopacka zdobyła dla Polski złoty medal w rzucie dyskiem na Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie. Jej rzut na odległość 39,62 m dał Konopackiej nie tylko złoty medal, ale i rekord świata oraz rekord olimpijski.

📌 Więcej na temat naszej wybitnej lekkoatletki
➡️ https://www.przegladsportowy.pl/magazyn-przegladu-sportowego/halina-konopacka-historia-naszej-wybitnej-lekkoatletki/m7em6y5

(Feed generated with FetchRSS)