W tym tygodniu bardzo dużo dzieje się na warszawskim Muranowie. To poruszenie wywołane jest nie tylko pojawieniem się nowego sponsora. Stowarzyszenie Wielka Polonia zwróciło się bowiem do międzynarodowej organizacji Supporters Direct o pomoc w odbudowie klubu. Jednym z efektów tego kontaktu jest przyjazd jej przedstawiciela – Bena Shave’a, do Warszawy. Wczoraj spotkali się z nim kibice, a dziś dziennikarze.

Supporters Direct

Supporters Direct pomoże Polonii (fot. supporters-direct.org)

Czym jest Supporter Direct? W wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” Shave charakteryzuje organizację: – Powstała w Wielkiej Brytanii w 2000 roku. Naszym podstawowym celem jest promocja uczestnictwa kibiców w życiu klubów, którym dopingują. Chcemy zachęcić kluby, by otwierały się na własność, na akcjonariat kibicowski. W większości krajów to była zupełna nowość, ale są takie – jak Niemcy – które podobny model wprowadziły już w latach 90. Przez 12 lat dzięki nam ta idea zyskiwała na popularności niemal w całej Europie. Jesteśmy w kontakcie z grupami kibiców w 20 krajach na naszym kontynencie. Teraz, przez organizację Wielka Polonia reprezentującą kibiców Polonii Warszawa, trafiliśmy do Polski – mówi.

W Europie kibice zarządzają wielkimi klubami takimi jak Borussia Dortmund i Bayern Monachium. – Niemal wszystkie kluby w Niemczech są w ten sposób zarządzane – przy znacznym udziale kibiców. Fani mają w nich większościowy pakiet akcji według reguły 50+1. Kibic w Niemczech, jeżeli opłaci składkę, zostaje członkiem klubu i może wziąć udział w wyborach zarządu. O takie reguły prawne zadbała federacja niemiecka. Nie chciała, by jeden inwestor mógł przejąć kontrolę nad klubem. Dla nas ten model służy za przykład, ale są też zespoły Bundesligi, jak na przykład HSV Hamburg, którym pomagaliśmy, przekazując im własne pomysły – twierdzi Shave. W Anglii Supporters Direct pomogła Portsmouth FC i Swansea City, a np. w Stanach Zjednoczonych Green Bay Packers.

Shave chwali się, że organizacja pomogła już kilkudziesięciu klubom. – Tylko na Wyspach Brytyjskich około 50. Ale, jak wspomniałem, działaliśmy już w 20 krajach, m.in. w Belgii, Grecji, Hiszpanii. Kibice sami zgłaszają się do nas po radę – zdradza w „Wyborczej”.

Do Polonii organizację zaprosiła „Wielka Polonia”. W zamian za przestrzeganie zasad Supporters Direct „Czarne Koszule” otrzymają: wiedzę, prawników. Mamy sprawdzone sposoby na to, jak klub piłkarski może wyjść z kryzysu, jak współpracować z biznesem, nakłonić go do współpracy, jak zarządzać. Działamy w porozumieniu z UEFA, pomaga nam Komisja Europejska. Pierwszym celem jest osiągnięcie porozumienia między podmiotami, które działają wokół klubu, czyli MKS-em oraz stowarzyszeniami.

Dziś o godzinie 18:00 na Trybunie Głównej masz szansę dowiedzieć się o aktualnej sytuacji Klubu. Kibicu Polonii to czas i miejsce, w którym dowiesz się o obecnych problemach oraz propozycjach ich rozwiązania. Jeśli zależy Ci na dobru Klubu przyjdź i wysłuchaj abyś miał aktualną wiedzę. Nie wszystko co trzeba przekazać nadaje się do „otwartych” kanałów komunikacji. Dlatego też zapraszamy na trybuny, tutaj we własnym gronie porozmawiamy o aktualnej sytuacji.

Źródło: własne / Gazeta Wyborcza / Ekstraklasa.net

Share

Post Polonia dzięki Supporters Direct odrodzi się jak Swansea i Green Bay Packers? pojawił się poraz pierwszy w Polonia Warszawa online | Duma Stolicy | Czarne Koszule | KSP.