„Gazeta Wyborcza” przygląda się sprawie Nazara Lituna, który wczoraj dostał od Polonii „wolną rękę” w sprawie poszukiwania nowego klubu.

Nazar Litun

Nazar Litun (fot. MJPhoto)

Rozmawiałem o tym z Nazarem. Po prostu przegrał rywalizację o miejsce w podstawowym składzie. Biorąc pod uwagę nowych piłkarzy, uważam, że miałby problem z nową sytuacją. Litun ma 28 lat, zarabia dosyć duże pieniądze jak na realia czwartej ligi, dlatego nie stać nas, aby taki piłkarz siedział na ławce rezerwowych. Mamy zdolną młodzież w akademii, w którą musimy inwestować. Wiadomo że to jest istotne. Z drugiej strony to nie jest powód rozstania. Analizuję to merytorycznie i sportowo. Mamy na te pozycje lepszych piłkarzy i do tego dużo młodszych, z perspektywami rozwoju – mówi „GW” trener Polonii Piotr Dziewicki.

Po wtóre zmianie uległ system gry. Litun jest klasycznym skrzydłowym w systemie 1-4-4-2. Teraz „Czarne Koszule” będą grały tzw. „diamentem” (1-4-2-3-1). W nowym systemie gry nasza „jedenastka” musi umieć zagrać kreatywnie również w środku na dwa, często na jeden kontakt. W opinii Dziewickiego Litun nie sprawdzi się w nowym systemie.

W przerwie zimowej Litun przebywał, za zgodą klubu, na testach w pierwszoligowym Górniku Łęczna. – Wyraziłem na to zgodę, choć zdawałem sobie sprawę, że był ważnym graczem drużyny w rundzie jesiennej. Nie robiłem problemów, bo byłem świadomy, że dla niego to może być szansa. Nie tylko sportowa, ale i finansowa. Zachowaliśmy się fair wobec niego – tłumaczy „Wyborczej” trener „Czarnych Koszul”. Polonia starała się „polecić” Ukraińca III-ligowym Startowi Otwock i Ursusowi Warszawa, ale trzecioligowe kluby nie były nim zainteresowane. Litun ma na razie ważną umowę do czerwca. Jeśli zawodnik znajdzie sobie nowego pracodawcę (Polonia wypłaci mu pensje do lutego, czyli do końca okienka transferowego). W innym przypadku szefowie „Czarnych Koszul” będą chcieli usiąść do rozmów i za porozumieniem stron rozwiązać.

Marek Chański Paweł Olczak

Marek Chański i Paweł Olczak (fot. MJPhoto)

Duży wywiad z Markiem Chańskim możemy przeczytać na stronie oficjalnej. Szkoleniowiec pracuje przy Konwiktorskiej od trzech lat. – Wcześniej byłem zatrudniony w SEMP-ie Ursynów, Dolcanie Ząbki i cały czas w Mazowieckim Ośrodku Szkolenia Młodzieży. Z Dolcanem przeszedłem drogę z IV ligi do I ligi. Bardzo chciałbym to powtórzyć teraz w Polonii, a nawet pójść krok dalej, do ekstraklasy – mówi.

Chański w Dolcanie wychował Rafała Leszczyńskiego, który jest obecnie jedną z nadziei młodego pokolenia. W przeszłości Chański poznał Adriana Ligienzę, Kacpra Lachowicza i Michała Strzałkowskiego. Twierdzi jednak, że przy transferze tego pierwszego nie pomagał. Według Chańskiego Ligienzę charakteryzowała wielka pracowitość.

Trenuje z nami od pewnego czasu mój wychowanek z SEMP-a Ursynów Mateusz Sołtys. Znam go od dziecka. Chciałem go swego czasu do Ząbek, on wtedy nie zdecydował się na transfer, a potem zerwał więzadła krzyżowe. Grał jeszcze w Legionowie i Łomiankach. To chłopiec z inklinacjami do gry kombinacyjnej, strzela dużo bramek, w SEMP-ie zdobył ich ponad 100 – zdradza szkoleniowiec, którego do Polonii „ściągnął” Paweł Olczak.

Chański chwali młodych golkiperów Polonii – Michała Brudnickiego i Tomasza Kucza. W przypadku tego pierwszego nie wyklucza, że włączy się w rywalizację o miejsce w pierwszym składzie Polonii. – Trwa rywalizacja. Mamy w drużynie doświadczonego Pawła Błesznowskiego. To człowiek, który dobrym duchem potrafi zjednać każdego w drużynie. Michałowi pomaga, traktuje – bądź co bądź rywala – jako kolegę, stale mu pomaga. Tak zresztą wcześniej było z Michałem Dudkiem. Z tego wzajemnego nakręcania się rodzi się dobry sportowy poziom na tej pozycji. Nie martwię się o bramkarzy. W każdej chwili mogę wziąć kogoś z Akademii MKS-u. W tym sezonie z pierwszą drużyną trenowało już 11 wychowanków naszej szkółki, przyzwyczajam ich stopniowo do piłki seniorskiej – twierdzi Chański.

Na koniec dnia ciekawy wpis ,który kolega odnalazł na szkockiej stronie Tartan Army, czyli klubu groundhopperów ludzi którzy zwiedzają stadiony na całym świecie:

I should take this opportunity to promote Warsaw’s other team, Polonia Warszawa (located a short walk north of the Old Town). Well worth a visit for you Groundhopper’s and the club bar is simply FANTASTIC – the best I’ve ever seen (I cannot express that enough!) So pop along there for a pint and some Pierogi (Polish ravioli) and admire the paraphernalia.

Rozpoczynamy sprzedaż kart wstępu na – połączone z prezentacją drużyny – sparingowe spotkanie z Avią Świdnik, które rozegrane zostanie 1 marca (początek o godz. 18). W tym tygodniu bilety będą do nabycia w kasie nr 1 w następujących godzinach:

  • środa, godz. 13-18
  • czwartek, godz. 15-18
  • piątek, godz. 13-18

Cena 10 zł. Uwaga, nie obowiązują karnety. Równocześnie będzie można nabyć karnety na rundę wiosenną. Cena za możliwość obejrzenia siedmiu spotkań mistrzowskich – 105 zł.

O meczu z Polonią wypowiedział się dla portalu Wyszków24.pl prezes Bugu Dariusz Andrzejewski: – Będzie to z pewnością wielkie wydarzenie, nie tylko sportowe. Oczywiście organizacja takiego spotkania nie jest prosta, gdyż trzeba się przygotować np. na przybycie ok. 400 kibiców gości, bo takie zapotrzebowanie zgłosiła nam Polonia. Wiadomo, że wielbiciele Bugu są jednocześnie fanami Legii, zatem meczem przyjaźni na pewno tego spotkania nie można nazwać. Dlatego też pozostajemy w stałym kontakcie z policją, z którą chcemy współpracować przy okazji organizacji tego widowiska. Nie chcemy jednocześnie, żeby służby mundurowe prowokowały zamieszki, co niestety czasem się w Polsce zdarza. Każdy obecny na meczu powinien być świadomy tego, że za wszelkie wykroczenia zostanie surowo ukarany. Jeśli chodzi o wynik sportowy, jest on sprawą otwartą. Polonia jest klubem ze Ekstraklasy, który w wyniku licznych zawirowań znalazł się w IV lidze. Po rundzie jesiennej w kadrze „Czarnych Koszul” dochodzi do sporych zmian, z pewnością będą mocniejsi wiosną. W pierwszym meczu to my zasłużyliśmy na trzy punkty, ale teraz może być  inaczej. Trzeba jednak pamiętać, że dla Bugu dobrym wynikiem będzie nawet remis.

Źródło: własne / Gazeta Wyborcza / Czarna Koszula / Polonia Warszawa / Wyszków24.pl

Share

Post Dlaczego Litun nie zagra wiosną. Będą wiosenne karnety na Polonię! pojawił się poraz pierwszy w Polonia Warszawa online | Duma Stolicy | Czarne Koszule | KSP.